Organizowany przez Komisję Europejską konkurs o tytuł „Europejskiej Stolicy Inteligentnej Turystyki” wyłonił 10 miast pretendujących do jego uzyskania. Wśród nich znalazł się także Poznań.

Głównym celem konkursu jest wyróżnienie tych miast, które korzystają z nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie turystyki. Poprzez nagrodzenie takich właśnie miast Unia Europejska chce zachęcić inne miejscowości do wdrażania innowacyjnych rozwiązań zwiększających dostępność turystyki dla wszystkich. Dodatkowo, celem jest promowanie turystyki wykorzystującej narzędzia cyfrowe oraz walory dziedzictwa kulturowego i przemysłów kreatywnych.

Zgodnie z ideą konkursu, miasto wykorzystujące turystykę inteligentną, powinno wykorzystać swój kapitał w trosce o jakość życia mieszkańców i oferować turystom indywidualną, dopasowaną do ich potrzeb i oczekiwań ekspertów.

W konkursie „Europejskiej Stolicy Inteligentnej Turystyki” wzięło udział 38 miast pochodzących z 19 krajów. Do finału zakwalifikowało się 10 z nich, w tym także Poznań.

Nagroda główna zostanie przyznana dla dwóch miast, które otrzymają tytuł „Europejskiej Stolicy Inteligentnej Turystyki w 2019 roku”. Ponadto, cztery miasta uzyskają europejskie nagrody za wybitne osiągnięcia w konkretnych kategoriach.

Zwycięstwo w konkursie będzie nie tylko potwierdzeniem skuteczności starań miast, ale również zachęci turystów do ich częstszego odwiedzania, z czym dodatkowo wiąże się wzrost gospodarczy.

Ceremonia przyznania nagród odbędzie się 7 listopada 2018 roku w Brukseli.